
Eurobirdwatch 2016
Povodom Evropskog dana posmatranja ptica (Eurobirdwatch), i ove godine je širom svijeta, pa i u našem regionu obavljeno posmatranje i prebrojavanje ptica, uz stručne radionice i druga prigodna druženja.
Ornitološko društvo "Naše ptice" iz Sarajeva, udruženje "Čaplja" iz Čapljine, uz podršku Lovačkog društva "Galeb" iz istog grada, s učenicima osnovnih škola "Višići" i "Biograci", učestvovali su u ovom evropskom projektu na lokaciji Park prirode Hutovo blato, Bosna i Hercegovina.
Na Svitavskom jezeru održana je radionica za školarce, u okviru projekta "Park prirode Hutovo blato i Mostarsko blato kao područje sigurno za gniježđenje, odmaranje i zimovanje ptica". Uz posmatranje ptica, djeci je pokazan i postupak njihovog prstenovanja.
- Ugodno smo iznenađeni prostorom, prvi put smo na ovom području, tolikim brojem ptica i to različitih vrsta. Kad se pogleda na durbin, površina vode se gotovo crni od ptica. To je zaista veliko bogatstvo koje treba čuvati. Radim u tri osnovne škole, dvije u Širokom Brijegu i Biogracima. Nažalost, ovo je prva ovakva radionica za učenike naših škola - kazala je nastavnica Dubravka Karačić.
Podaci s Hutovog blata šalju se Kraljevskom institutu u London, a nakon sedmicu-dvije biće objavljeno koliko ptica je prebrojano širom svijeta.
U organizaciji udruge Volim Vlašići i Javne ustanove Natura Jadera održano je posmatranje ptica u Ornitološkom rezervatu Veliko Blato na otoku Pagu, Republika Hrvatska. Učestvovalo je 40 posmatrača ptica uključujući i izviđače iz Udruge paških izviđača Sv. Vid.
Sudionici su upoznati sa vrstama ptica koje imaju stanište na području rezervata i vrstama koje su u preletu, a imali su priliku vidjeti: bijele i sive čaplje, kormorane, galebove, jato liski, divlje patke, žutu i bijelu pastitricu, eju, labudove s mladima i grdeline.
EuroBirdwatch je najveći događaj u organizaciji BirdLife partnera u Evropi i njihovih lokalnih partnera, a odvija se svake jeseni s ciljem uključivanja šire javnosti u posmatranje ptica na migraciji i općenito podizanja svijesti građana o ovom prirodnom fenomenu.
Uz podršku Crnogorskog elektroprenosnog sistema (CGES) i neformalnog udruženja građana "Ćemovsko polje", i Centar za zaštitu i proučavanje ptica (CZIP) iz Crne Gore obilježio je Eurobirdwatch 2016.
Obilježavanje ovog datuma proteklo je u duhu posmatranja ptica u parku na Ćemovskom polju gdje su učenici VII razreda OŠ "Radojica Perović" upoznati sa pojavom migracije ptica, nakon čega su imali priliku da uz pomoć dvogleda i durbina posmatraju pernate stanovnike i posjetioce parka.
U nastavku događaja ofarbano je 20 kućica za gniježđenje sokola, koje je donirao CGES, koji zajedno sa CZIP-om, drugu godinu zaredom, nastavlja uspješnu saradnju na prilagođavanju elektroprenosnog sistema ekološki prihvatljivim uslovima za gniježđenje ptica, naročito ugroženih grabljivica. Posebno dizajnirane i izrađene kućice se postavljaju daleko od stijena i tradicionalnih mjesta gdje se ove ptice gnijezde.
Svi rezultati prikupljeni tokom događaja u CG biće dostavljeni centru koji koordinira akciju na evropskom nivou. Prošle godine, 41 zemlja u Evropi i centralnoj Aziji učestvovala je u organizaciji 1.093 događaja, koja su okupila preko 32 000 ljudi.
Pokret gorana Novog Sada i Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije organizovali su u subotu obilazak Kurjačke grede u Specijalnom rezervatu prirode "Koviljsko-petrovaradinski rit" i posmatranje ptičijih vrsta koje su tamo pronašle stanište.
Grupu je činilo 34 posmatrača, koji su se katamaranom otisnuli put rita sa željom da vide i zabilježe što više različitih ptica.
Kako kažu u Pokretu gorana, bio je to pravi doživljaj za posmatrače - učenike osnovnih škola sa područja grada Novog Sada koji su učestvovali na Goranskom eko-kampu i učenike ekološke sekcije Osnovne škole "23. oktobar" iz Sremskih Karlovaca.
Posmatranje je trajalo dva i po sata, a nakon toga je održana i radionica, čija tema su bile ptice na Dunavu. Tokom ovogodišnjeg posmatranja ptica uočeno je 36 vrsta, a ukupan broj identifikovanih jedinki je 591. Najbrojniji su bili riječni galebovi, a zatim slijede čvorci i gačci.
Ornitolozi su posmatračima pričali, između ostalog o seobi ptica i opasnostima koje im prijete tokom putovanja i o tome da na području Sredozemlja svake godine krivolovci ubiju oko 25 miliona ptica. (vecernji.ba, 057info.hr, CZIP, dnevnik.rs, Ptice.info)