dragon
Registrovani član
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 519
- Reakcije
- 226
- Lokacija
- Spol

Možete koristiti sljedeće linkove da preskočite na željeno poglavlje:
• Gnijezdo, kućica
• Parenje tigrica
• Jaja tigrice
• Pilići tigrice
• Dodatna njega
• Ručno hranjenje
• Prstenovanje
• Tigrica ne može snijeti jaje
• Dodatni savjeti
• Hrana koja potiče parenje tigrica
• Kaša za prehranu mladih tigrica

I u "zarobljeništvu" tigrice se prilično lako razmnožavaju, a gnijezdo koje ćemo ponuditi svojim ptičicama treba da liči na prirodno.
Prave se uglavnom dvije vrste gnijezda - visoko i položeno. Dimenzije visokog gnijezda su: 18x14x14 cm; otvor je 4-4,5 cm, a za standarde: 25x18x18; otvor je 4,5 cm. Prečnik udubljenja je 10 cm. Položeno gnijezdo za obične tigrice ima dimenzije: 20x15x16, a za standarde: 25x18x18.


Zato se čini se da bi idealno gnijezdo, ustvari, trebalo da bude visoko, ali duple širine, kako ptica prilikom ulaska ne bi direktno skakala na jaja, a pilići bi se dovoljno dugo zadržali na roditeljskoj ishrani. Ono što ipak ne može ovakvo gnijezdo predstaviti idealnim je pretjerana veličina, zbog čega bi se tigrica mogla osjećati nesigurnom u njemu. Prirodna gnijezda tigrica su najčešće vrlo skučena i plitka.
Gnijezdo za papagaja mora se praviti od tvrdog drveta ili šperploče. Karton je potpuno neupotrebljiv jer će ženka, prije nego se odluči za gniježdenje, veoma detaljno procjeniti jakost i sigurnost gnijezda, i to tako što će ga danima grickati kljunom. Ako ne uspije da ga ošteti, znači da je upotrebljivo za polaganje jaja.

Pod gnijezda je najbolje napraviti od pravog drveta, debljine oko 2 cm, kako bi moglo da se napravi dovoljno dobro udubljenje za jaja. Na pod može da se stavi malo krupne piljevine (hoblovine), pazeći da ne bude sitnih čestica koje mogu začepiti nosnice i dovesti do gušenja mladih. Većina ženki će ostaviti onoliko piljevine koliko joj odgovara, a ostatak će završiti da dnu kaveza ili volijere. U gnijezdo ne treba stavljati nikakvu tkaninu, jer je tigrica neće prihvatiti. Može, eventualno, proći osušena trava, ali iz iskustva se čini da tigrice ipak najviše vole čisto gnijezdo.

Sam čin postavljanja gnijezda obično pobudi veliko uzbuđenje kod tigrica. Ženka vrlo brzo počinje da ga istražuje. Treba paziti da je poklopac dobro učvršćen da ga ženka ne može sama otvoriti guranjem. Ukoliko se poklopac lako skida, može se spolja fiksirati žicom ili selotejpom.
Gnijezdo je poželjno mijenjati svake treće sezone, a obavezno se čisti svaki put kad ga novoizlegli pilići napuste.

Da se ovo ne bi događalo, u volijeru se obično stavlja bar dvostruko više gnijezda nego što ima parova. Ipak, u trenutku biranja gnijezda treba dobro paziti, pa po potrebi odvojiti sukobljene parove u zasebne kaveze.
Čim se sezona parenja završi, vraća se i mir među ptice, i one žive složno i prijateljski, kao da nikada nisu međusobno ratovale. Kako je ptičija ćud složena, ni ratobornost medu ženkama nije pravilo. Naprotiv, može se desiti da dvije ženke izaberu isto gnijezdo i uporedo leže na svojim jajima. Ovo, međutim, onda može da izazove sukobe medu mužjacima, koji obično stoje na prečkici ispred gnijezda i guraju se kako bi nahranili svoje ženke.
Ženka, u većini slučajeva, doživotno ostaje pri svom izboru mužjaka i gnijezda.
Izvor: knjiga Papagaji tigrice (Ivona Živković), elektronska forma papige.info, prilagodba i dopuna ptice.info.