Edmir
Registrovani član
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 753
- Reakcije
- 202
- Lokacija
-
- Spol
-

Dugi su od 45 do 47 cm, čime su praktično identične veličine kao crne i sive vrane. Perje i noge gačca uglavnom su crne boje, iako obasjano sunčevom svjetlošću može sjajiti lagano plavim i ljubičastim tonovima. Kljun je sivo-crne boje. Upravo po kljunu ga je najlakše razlikovati od crne vrane, čiji je kljun potpuno crn.
Gačac se najčešće hrani crvima i larvama, koje skuplja probijajući tlo svojim snažnim kljunom. Prehranu nadopunjava insektima, žitaricama, voćem, žirevima, malim sisarima, malim pticama i njihovim jajima te strvinama. U gradovima skuplja i ostatke hrane koju ljudi bacaju, najčešće u ranim jutarnjim satima kad nema prisutnosti većeg broja ljudi.
Obično se gnijezdi u kolonijama na samim vrhovima krošanja stabala. Gnijezdo izrađuje od grančica koje lomi s drveća ili krade iz gnijezda drugih ptica. Rijetko skuplja grančice s tla. Polaže 3-5 jaja, obično na prijelazu iz februara u mart. Ptići se izlegnu nakon 16-18 dana, a sposobni su za let sa 32-33 dana starosti. Tokom jeseni mlade se ptice pridružuju jatima neuparenih ptica iz minule sezone parenja. Gačci često borave u mješovitim jatima s čavkama.
Gačac je rasprostranjen kao stanarica većim dijelom sjeverne i centralne Evrope, uključujući Veliku Britaniju i Irsku. Kao skitalica može biti prisutan i na Islandu te u sjevernijim dijelovima Skandinavije, iako u pravilu ne boravi sjevernije od 60° geografske širine. Kod nas se često gnijezdi u krošnjama stabala u gradovima, a hranu traži u okolnim poljima i livadama. Uz sivu vranu i čavku najčešća je vrsta vrane u regionu. Nerijetko ga se pogrešno naziva crnom vranom, koja je srodna vrsta koja ne stanuje kod nas. (Wikipedia, Ptice.info)