O muzici, i šta trenutno slušate?

Može narodna? :D Može, što ne bi mogla. :coffee:

 
Bend Dubioza Kolektiv se prisjetio kada je Fatboy Slim uvrstio njihovu pjesmu u svoj nastup u Japanu
Bend Dubioza Kolektiv se na svom Facebook pageu prisjetio lijepe vijesti iz 2011. godine - kada je Fatboy Slim uvrstio njihovu pjesmu 'Balkan Funk' u svoj nastup na Big Beachu u Japanu.

'Najfraerski bend u Balkan' i napoznatiji 'izvozni proizvod iz BiH' - Dubioza Kolektiv, očito je ostavio dobar utisak i na Fatboy Slima koji je dio pjesme 'Balkan Funk', u kojem članovi Dubioze koriste sample iz njegovog hita 'Funk Soul Brothers', uključio u svoj set na Big Beachu u Japanu.

Dio pjesme Balkan Funk može se čuti skroz na kraju videa koji je objavljen na YouTubeu (od 57:40).

''Jako nam je drago, posebno što je Fatboy Slim i za sve nas u bendu jedan od omiljenih izvođača elektronske muzike. Nakon informacije koju smo dobili da se naša stvar nalazi u njegovom setu, pričali smo s našim menadžerom koji je inače iz Skoplja i razvili unazad film kako je uopće došao do snimke. Mi smo svirali zimus u Skoplju na festivalu koji se zove Taksirat. DJ Roger Sanchez je također bio jedan od izvođača samo dva dana kasnije i to je bila igra slučajnost, jer momak koji je vozio nas u kombiju u stvari je slušao naš CD dok je išao po Rogera Sancheza na aerodrom. Dok ga je vozio, počeo je svirati Balkan Funk i ovaj je odmah nazvao Fatboy Slima na telefon. Pustio mu je stvar i kada je čuo Fatboy Slim je rekao 'Želim taj CD odmah' i ovaj mu ga je odnio', ispričao je član benda Brano Jakubović, piše Net.hr.
 
Depo portal | Kraj rata Bosna i Hercegovina dočekala je s desetinama hiljada mrtvih, milionima protjeranih i raseljenih, opustošenom zemljom, zacementiranim etničkim teritorijama, uništenom ekonomijom, ali i sa velikom pozitivnom energijom u društvu i nadom u bolje sutra... Nadom koja je vremenom iščezavala, kada smo polako počinjali shvatati da naši politički lideri, osim podmirivanja ličnih i interesa uskog kruga ljudi oko sebe, niti žele niti znaju izgraditi prosperitetno i uspješno društvo, te da je naša zemlja manje-više unaprijed bila osuđena da po svim parametrima ostane prikovana za evropsko dno.

No, možda je upravo ta energija iz početnih godina bila zaslužna za svojevrsnu postratnu eksploziju na domaćoj muzičkoj sceni gdje su svi muzički žanrovi vrvili desetinama izvođača - od narodnjačke scene u vrtoglavom usponu, preko nadahnutih rock muzičara pa do čitave bujice pop pjevača i pjevačica koji su našu javnost zabavljali mahom banalnim i komičnim pjesmuljcima o svakodnevnim životnim zgodama.

Kada smo započeli 'istraživanje' nabujale bh. postratne estrade, činilo nam se da će sva nekada poznata lica stati u desetak imena, no stvar je izmakla kontroli... I sami ostadosmo zatečeni količinom "zvijezda i zvjezdica" koji danas svjedoče o bivšim, iako nesretnim, nadasve zanimljivim i optimističnim vremenima.

Naši popularni pjevači pojavljivali su iznenada, i iz duboke anonimnosti preko noći počinjali opsjedati televizijske i radio stanice, a zatim isto tako iznenadno nestajali sa scene i odlazili u zaborav.
Ugasle zvijezde bh. estrade: Azra Hasanović

Sjećate li se Salke, Mustafe i onog trećeg neimenovanog prosca kojeg je "babo skidao s oluka"? Upravo je s ovim opjevanim ljubavima mlađahna Azra Hasanović u prvim mjesecima nakon rata žarila i palila bh. estradnim nebom. A onda su Azra, Salko i Mustafa nekud nestali i većini ostali u maglovitom sjećanju na početne korake muzičke scene u postdejtonskoj BiH.

Iako je "Babo babuka" vjerovatno najveći od tri hita ove pjevačice, čuveni spot za ovu pjesmu nažalost nije ostao sačuvan u bespućima internetske zbilje, pa vam umjesto njega donosimo ne pretjerano manje zanimljivog Salku.

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Nino Pršeš

Kao nesvakidašnja pojava na bh. muzičkoj sceni s orginalnim i teško razumljivim muzičkim stilom (koji je valjda trebao biti i duhovit), vrata bh. estradnog neba otvorio si je s velikim hitom „Sad mi krivo“. Nakon toga redao se biser za biserom: „Inšalah“, „Ženi se“, „Lamija, srce mi k'o džamija“, a s pjesmom „Hano“ Nino je uspio dogurati čak i do Evrovizije gdje je na kraju zauzeo 14. mjesto.

Vrhunac karijere dostigao je snimivši s Halidom Bešlićem i Tifom pjesmu punu alegorija i dubokih stihova koji „tjeraju na razmišljanje“: „Djevojka mog jarana, ne zna šta je banana, ne zna šta je banana, a oko prsta vrti mog jarana“, Da li, da li da dam, il' da nedam, da li, da li da dam, il' da nedam, da li, da li da dam, il' da nedam da me oko prsta vrti svaki dan“.

A onda je Nino odjednom nestao... Proveo je nekoliko godina u Sloveniji, pa se vratio u Sarajevo, ali i dalje se u javnosti vodi kao "nestao"...

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Selma Muhedinović

Ljepuškasta plavuša nije se zadovoljavala poslom violonistice, pa je odlučila zakoračiti na estradu i djecu, pardon, publiku, zabavljati hit-pjesmicama s kojima su nas nemilosrdno bombardovale domaće televizijske i radijske stanice. „Šta da radim s tobom ja“, „Šeherzada“, „Pazi da se ne zaljubiš“, „Ne, ne, ne, ne“, neki su od hitova kojim nas je svojim puknutim glasom počastila Selma, da bi na kraju stigla i do Eurosonga, ali samo uz prateći trio Dine Merlina.

U javnosti se godinama šuškalo i da je bila u ljubavnoj vezi s Harisom Silajdžićem, te da je upravo ovaj nekada atraktivni političar kumovao njenom muzičkom usponu.

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Seven UP

Svjetska muzička scena devedesetih godina naprosto je vrvila od boy bandova. Sve je počelo s Take Thatom, a nakon njih su se redale grupe: Backstreet Boys, Boyzone, N'Sync... To su samo neki su od bendova koji su tada, na žalost istinskih ljubitelja muzike, harali svijetom.

Da i naša zemlja ne zaostaje za svjetskim trendovima potrudili su se momci iz grupe Seven Up. Nakon što su 1996. svog ženskog vokala Aidu Lindov zamijenili tada 15-godišnjim Fuadom Backovićem u ulozi Nicka Cartera, krenula je afirmacija prvog poznatog bosanskog boy benda. Grupa u postavi: Gordan-Gogi Radić, Nedim Zgodić, Elvir Hadžijamaković - Lilo, Damir Pašić - Dadi i Fuad Backović u narednih nekoliko godina nas je uveseljavala pričama o slomljenim ženskim srcima, ispričanim Fudinim senzualnim glasom, Gogijevim plesnim pokretima te „provokativnim“ video spotovima u kojima smo ih najčešće gledali bez gornjeg dijela odjeće.

Ko još ne pamti „Lutku iz izloga“, „Tvoja sjenu“ ili nesuđenu evrovizijsku pjesmu „Nestaju prinčevi“...

U međuvremenu Fuad je započeo solo karijeru i postao Deen. Ostatak grupe je pokušao bez njega, no nije išlo. Nakon poluuspješne Deenove solo karijere, gubitka kose i mukotrpnih milanskih studentskih dana, grupa nakon dugo vremena najavljuje veliki povratak u punom sastavu. Vidjet ćemo šta će se iz svega izroditi.

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Liljana Galić Lily

U 21. stoljeće Hercegovina je ušla sa svojom velikom muzičkom uzdanicom Ljiljanom Galić koja je, slično suhomesnatom proizvodu porodice Lijanović, sebi izabrala nadimak Lily. Pamtimo je po pjesmama "Sve u životu prolazi", "Odlazi", "Tvoja moć", a autor ovog teksta posebno će je se sjećati po nastupu u emisiji „Omladinski forum“ na RTRS-u kada je u uzavreloj atmosferi nacionalističkog divljanja svoju jedinu rečenicu pred muzički nastup u emisiji iskoristila da izrazi zgroženost stavovima publike i prisutnih te uputi poruku mira i suživota u BiH.

Već godinama nije snimila nijednu pjesmu i potpuno se povukla iz javnosti. U međevremenu se udala i Hercegovinu zamijenila Dubrovnikom, a u javnost su procurile informacije i da je Lily prošla kroz težak zdravstveni period i da je bolovala od anoreksije; no ona tvrdi da je oboljela od "zla na estradi".

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Amila Glamočak

Nekada razoran vokal i jedan od najboljih glasova domaće estrade, nakon burnih muzičkih postratnih godina i dominacije na tv ekranima, preko noći je nestao iz etera.

Amilu Glamočak pamtimo prvo kao savršen prateći vokal brojnih bendova ex-Jugoslavije, da bi nakon rata, 1996. godine, predstavljala BiH na Eurosongu sa pjesmom 'Za našu ljubav', a nakon toga započela uspješnu solo karijeru.

Izdala je dva albuma, 'Imaš me u šaci' (1996) i 'Sunce' (2003), da bi potom sasvim utonula u zaborav.

U javnosti se špekulisalo da je nakon razvoda od poznatog bh. glumca Admira Glamočaka potpuno promijenila svoj život i okrenula se vjeri, no ona to nikada nije potvrdila, ali ni demantovala.

Amila Glamočak ne samo da je prestala pjevati, već se nikada, ni na koji način, nije oglasila u javnosti. Šteta za sjajan vokal koji je nekada postojao na domaćoj muzičkoj sceni. Prisjetite se!

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Mirsad Muminović Mika

Ko se još sjeća srceparajućeg Mike i njegovog velikog hita "Vrati se"?

"Ja, samo ja, svaku tvoju tajnu znam, mali ben što je negdje na tvom tijelu sakriven...", pjevao je Mirsad Muminović sada već davne 2003. godine i bio jedno od obaveznih lica na brojnim šlagerskim festivalima koji su se održavali po Bosni i Hercegovini.

No, kako su festivali umirali jedan za drugim, tako je i Mika nestao sa scene. Navodno je batalio estradu, a sreću potražio u Njemačkoj, gdje već godinama živi i radi, ali priznaje da čezne da jednog dana ponovo zapjeva.

Imao je Mika u vrijeme svog estradnog zamaha još nekoliko hitova, no nijedan od njih nije dostigao popularnost pjesme "Vrati se". Poslušajte je ponovo nakon toliko godina!

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Alisa Šišić

I nesuđena Miss BiH iz 1999. godine, koja je samo dan nakon izbora za najljepšu bh. djevojku diskvalifikovana zbog eksplicitnih fotografija koje je napravila kao tinejdžerka, a koje je tada objavio Dnevni avaz, okušala se u estradnim vodama.

Nakon skandala sa lascivim fotkama, kada se bura malo stišala, lijepa Alisa je snimila pjesmu "Nema te", kao i spot u pomalo buntovnom rokerskom stilu, te se kratko zadržala na estradi.

Danas se mnogi više ne sjećaju ni Alise, ni njene pjesme, a ni skandala o kome je danima brujala država, pa čak i cijeli region. No, ostala je zabilježena u internetskim arhivama...

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Hamza Ražnatović i Macbeth

Sarajevski Srbin Igor Ražnatović, koji je tokom rata promijenio ime i vjeru, i postao Hamza, godinama je postojao na bh. etradi sa bendom "Macbeth". Doduše, ovaj bend nastao je mnogo prije, čak 1986. godine, ali je popularnost stekao u ratnim i prvim postratnim godinama.

Prvu postavu benda činili su Hamza Ražnatović, Kenan Šahinović, Zenan Šahinović, Nermin Demirović i Erol Rosan, no 1992. godine gitarista Kenan Šahinović gine u borbama oko Sarajeva. Benda nastavlja u novom sastavu, a izgubljenom prijatelju poklanja pjesmu "Kajlo stara".

U godinama nakon rata "Machbeth" lansira hit baladu "Crne oči", te još nekoliko pjesama koje su se nalazile u vrhovima top lista kao što su "Mahala", "Jedan dan", "Bila je lijepa", "Neka mi oproste sve", no već dugi niz godina o njima se malo šta čuje i zna.

Hamza Ražnatović okušao se i u političkim vodama, te je kao član Bosanskohercegovačke partiotske stranke Sefera Halilovića u prošlom sazivu bio zastupnik u Skupštini Kantona Sarajevo, ali je u međuvremenu zbog neslaganja s politikom rukovodstva napustio stranku.

Ražnatović još ponekad zapjeva u internim krugovima, sakriven od javnosti, dok njegova ratna priča i prelazak na islam i danas predstavlja intrigantnu istinu o kojoj mediji u Srbiji sa nevjericom pišu.

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Mia Martina Barbarić

Ko bi se još uopšte sjećao pjevačkih pokušaja Mie Martine Barbarić, da nekadašnja pjevačica nije ponovo zaživjela u javnosti kroz skandaloznu poruku "za dom spremni!"?

A mnogo prije nego što je postala državna službenica i nesigurnu karijeru pjevačice zamijenila sigurnom budžetskom platom, mlađahna Mia imala je velike planove na estradi, na kojoj su joj se velika vrata otvorila 2003. godine kada je sa pjesmom "Ne brini" predstavljala BiH na Eurosongu.

Tih godina, Mia je imala još nekoliko tinejdžerskih hitova, a među njima i pjesmice "Sa 17 možeš sve" i "Idi, idi", a onda su se reflektori odjednom ugasili, a sa njima i ova hercegovačka zvijezda.

Za razliku od poruka koje danas šalje u javnost, Mia Martina nekada je posve drugačije pjevala o BiH i za BiH...

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Igor Vukojević

A sjećate li se macana iz Doboja, koji je godinama bio najdominantniji glas drugog entiteta, te rekorder po broju nagrada koje su ga kitile svake godine?

Igor Vukojević pojavio se na estradi odmah nakon rata, 1996. godine, sa albumom "Rat i mir" u rock-jazz maniru, da bi kasnije nastavio da egzistira isključivo kao pjevač pop i zabavne muzike koja je svako malo koketirala sa etno melosom.

Pokušao je i da otputuje na Eurosong, ali mu je pobjeda izmakla "za dlaku", no zato je pobjeđivao na brojnim državnim i regionalnim festivalima.

Iako nikada nije postao istinska zvijezda, sve do prije nekoliko godina zadržao se na bh. estradi, a onda je netragom nestao.

Od brojnih pjesama koje je pjevao Igor Vukojević, mi izdvajamo "Jabuku" iz 2005. godine, koja doduše nije otišla na Evroviziju, ali je te godine osvojila nagradu "Davorin". Zasluženo ili ne, sudite sami...

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Senna M

Senad Galijašević, alias Senad od Bosne alias Senna M, muzičar je koji se iz svog rodnog Viteza u muzičke vode otisnuo najprije u Sarajevo, gdje je ostvarivanje svojih životnih snova započeo u izvjesnoj grupi Vozdra.

Krajem sedamdesetih godina osniva vlastitu grupu „Senad od Bosne“, i kao takvog ćemo ga znati narednih dvadesetak godina. Grupa će ostati upamćena po pjesmama kao što su „Šal“, „Let za Bosnu“ i „Jasmina“, a 1987. s pjesmom „Bistre vode Bosnom teku“ pobjeđuje na festivalu „Vaš šlager sezone“, da bi mu nekoliko dana kasnije pobjeda bila oduzeta uz optužbe o lažiranju glasanja.

Devedesete Senad dočekuje u Zagrebu, i vjetrove novog fenomena dance muzike koji su šibali svijetom iskorištava među prvim na ovim prostorima. Postaje Senna M, pa snima redom hitove kojima je sredinom devedesetih preplavio radio programe – "Beba", "Indijanac", "Tuc tuc"...

O njegovom blagotvornom utjecaju na hrvatsku kulturnu i muzičku scenu možda i ponajbolje svjedoči grafit koji se 1994., nakon tragične pogibije vozača Formule 1 Ayrtona Senne, pojavio na jednom zagrebačkom zidu: „Bože, uzeo si pogrešnog Sennu“.

Zagrebački časopis "Klik" je 2002. godine objavio da Senna M seksualno zlostavlja plesačice iz svoje prateće plesne grupe. Tužio je redakciju, sudski spor kasnije i dobio, ali umoran od svega, odlučio je – zauvijek napustiti muzičku scenu.

Danas Senad Galijašević ima i dalje svoj tonski i video studio, povremeno se bavi produkcijom tuđih pjesama, snima i režira drugima video spotove, ali – kako sam kaže – nikada više neće napisati nijednu pjesmu, niti se popeti na scenu. Yeeehaaaaaaa!

 
Ugasle zvijezde bh. estrade: Edwin Po

Ovaj bosanski Ricky Martin, ili barem njegov pokušaj pravog imena Edvin Pozderac, rođen je u Bihaću, živio je u Banjoj Luci, ali je svoj talenat, nažalost, otkrio tek po dolasku u Sarajevo. Prodor u bh. estradne vode imao je s pjesmom „Sad pali srce moje“, a nakon toga su se redale pjesme „Ljubiću noćas“, „Ne pali svjetlo ispod ove lampe“ i „Bordo majica“, popraćene seksipilom nabijenim video spotovima u kojima smo Edwina mogli vidjeti u raznim izazovnim pozama: pod tušem, u mokroj majici ispod fontane, u krevetu sa zgodnom djevojkom...

Kao i svi pjevači koji u neko doba odluče krunisati karijeru duetom s jednim i jedinim kraljem estrade, Edwin Po je snimio pjesmu s Halidom Bešlićem „Orilo, gorilo“.

A onda je Edwin preko noći nestao bez traga. Danas je navodno deblji za kojih 30-40 kg, a priča se i da se bavi prodavanjem farmerki na pijaci. Ovu priču, ipak, niko još nije javno potvrdio.

 
Pronađi:
Nazad
Vrh