zorion
Moderator
- Registracija
- 27-04-2014
- Poruke
- 475
- Reakcije
- 283
- Lokacija
- Spol
Ptica je duga oko 23 cm. Teži 120-170 g. U odnosu na ukupnu veličinu, imaju relativno veliku glavu i kljun. Većina perja je zelene boje, dok su glava i kljun pepeljasto sivi. S donje strane tijela, zelena se gubi u obliku slova V te prelazi u žuto do jarko narandžasto ili crveno perje. S ovom šarom izgledaju kao da imaju prsluk. Male su razlike između mužjaka i ženki. Kod mužjaka zeleno V, koje se spušta prema nogama, završava na pola puta. Ženke su često, ali ne i obavezno, nešto manje od mužjaka.
Hrane se uglavnom sjemenkama i voćem.
Postoje tri podvrste:
• P. s. senegalus: žuti "prsluk" (južna Mauritanija, južni Mali do Gvineje i Lobosa)
• P. s. mesotypus: narandžasti "prsluk" (istočna i sjeveroistočna Nigerija i Kamerun do jugozapadnog Čada)
• P. s. versteri: jarkonarandžasti/crveni "prsluk" (Obala slonovače i Gana do zapadne Nigerije)
Gnijezde se u šupljinama drveća i snesu najčešće 3-4 bijela jajeta, veličine 3 x 2.5 cm. Inkubira ih ženka 27-28 dana. Mladi progledaju nakon 2-3 sedmice. Ovisni su o majci zbog hranjenja i toplote dok ne dobiju dovoljno vlastitog perja, što se desi nakon četvrte sedmice starosti. Dotle mužjak obezbjeđuje hranu i čuva gnijezdo. Kasnije i ženka skuplja hranu. Sa oko 9 sedmica starosti mladi napuštaju gnijezdo, a sa 12 sedmica se osamostaljuju.
Životni vijek ove vrste je 25-30 godina u divljini, dok u zatočeništvu mogu živjeti i do 50 godina.
Ručno hranjeni senegalski papagaji su jedna od najpopularnijih vrsta papagaja koji se drže kao kućni ljubimci. Nisu bučni poput mnogih drugih papagajskih vrsta, a veoma su društveni. Za boravak im je potreban prostran kavez, dimenzija 120 x 120 x 100 cm.
Nisu posebno zahtjevni za uzgoj. Ženke su spremne za parenje sa oko 2 godine starosti, a mužjaci sa oko 3. Ipak, neke jedinke su seksualno zrele tek sa 6-7 godina starosti. Gnijezdo može biti veličine 20 x 20 cm i 45 cm visine. Ulaz u kućicu treba biti promjera oko 7 cm.
Brojnost vrste je teško procijeniti. Kao i ostale vrste papagaja, senegalski je 1981. godine zaštićen konvencijom CITES. Tako je prodaja, uvoz i izvoz ovih ptica uhvaćenih u divljini strogo zabranjena. (Wikipedia, Prijevod sa engleskog: Ptice.info)