
7. Greške evolucionista i zaključak
Charles Darwin, utemeljitelj teorije evolucije, koji je tragao za nastankom organizama u terminima slučajnosti, uvijek bio šokiran paunovim perjem. U jednom od pisama kojeg je od Darvina dobio njegov prijatelj Asa Gray stoji priznanje: "Pogled na perje paunovog repa čini me bolesnim!".
Ptice, koje su činile Darvina bolesnim, i dalje su dvojba za njegovu teoriju koja tvrdi da su sva bića na Zemlji evoluirala jedna od drugih kao rezultat serije slučajnih događaja. Ne postoji naučni dokaz koji bi potkrijepio tu tvrdnju, a njeno objašnjenje o nastanku ptica oslanja se samo na imaginarne pretpostavke. Evolucionisti vjeruju da su ptice preci gmazova, ali ne mogu objasniti kakva se preobrazba mogla dogoditi između tih dviju potpuno različitih grupa organizama.
Tijelo gmazova prekriveno je čvrstim krljuštima. Znamo da tijelo ptica čine vrlo složene strukture i da ono nema nikakve sličnosti s krljuštima gmazova. Nemoguće je postojanje nekakvih "prijelaznih oblika" između krljušti i perja. I zaista, nikada nešto takvo nije pronađeno niti kod živih organizama niti kod fosila.
Važna razlika između ptica i gmazova je njihov dišni sistem. Kao i naša, pluća gmazova uzimaju zrak, a zatim ga izbacuju kroz isti kanal. Ipak, kod ptica se zrak kreće samo jednosmjerno. To je moguće zahvaljujući fascinatnom sistemu. Prednji i stražnji dio pluća kod ptica sadrži prazne zračne vrećice koje su s plućima spojene malim vrećicama. Kada ptica udiše, zrak ispunjava i pluća i zračne vrećice iza njih. Zrak koji se već nalazi u plućima istodobno se potiskuje u zračne vrećice s prednje strane pluća. Kada ptica udiše, prednje vrećice, ispunjene zrakom, otpuštaju ga. Vrećice sa stražnje strane, ispunjene novim svježim zrakom, također otpuštaju zrak i on ulazi u pluća. To znači da su pluća uvijek ispunjena svježim zrakom, bez obzira na to udiše li ptica zrak ili ga izdiše.
Mnoštvo je detalja koji omogućuju da taj sistem funkcioniše tako savršeno. Postoje, primjerice, mali zalisci između vrećica i pluća, koji osiguravaju da zrak uvijek prolazi u pravom smjeru. Taj savršeni sistem je stvoren da bi zadovoljio stalnu potrebu ptice za kisikom. I samo taj dizajn je dovoljan da pobije teoriju evolucije. Nemoguće je da pluća ptica nastanu postupno, kako tvrdi ta teorija. Ova životinja ne bi mogla disati da zračne vrećice, spojni kanali i zalisci nisu potpuno formirani. To upravo dokazuje da je dišni sistem, posebno kod ptica, morao nastati odjednom, sa svim prisutnim sastavnicama. Drugim riječima, taj dišni sistem je stvoren kao takav.
Evolucionisti nikako ne mogu objasniti nastanak tako složenih sistema kao što je perje ptica, krila ili pluća. Umjesto toga nude imaginarne priče zasnovane na samo nekoliko fosila.
Fosil na koji se najčešće oslanjaju je arheopteriks, izumrla ptica za koju oni smatraju da je živjela prije otprilike 150 miliona godina. Arheopteriks je otkriven ubrzo nakon objavljivanja Darvinove knjige i otada se neprestano spominje. Paleontolozi evolucionisti tvrde da je taj organizam imao osobine i gmazova i ptica, ali mnogobrojna naučna otkrića pobijaju takve tvrdnje. Potvrđeno je da se arheopteriksovo perje i struktura njegovog kostura uopšte ne razlikuju od perja i kostura današnjih ptica.
Otkriće drugog fosila, zvanog protoavis, za kojeg evolucionisti smatraju da je stariji od arheopteriksa, dodatni je dokaz protiv tvrdnje da je arheopteriks bio primitivni predak ptica. Uprkos svim naučnim činjenicama, ideja da su se gmazovi pretvorili u ptice još uvijek se uzima kao jedna od osnovnih teza u promociji teorije evolucije.
Sljedeći primjer u nizu sličnih pogrešaka bio je fosil arheoraptor, koji je 1999. godine u časopisu National Geographic prikazan svijetu kao "poluptica - poludinosaur". Magazin je čak objavio sliku zamišljene "dinoptice" i prikazao je kao "jasan dokaz o istinitosti teorije evolucije".
Ista slika bila je objavljena u mnogim časopisima širom svijeta kao dokaz o evoluciji. Međutim, dvije godine poslije dolazi do šokantnog otkrića: taj fosil je bio krivotvorina naučnika, a bio je sastavljen od dijelova kostura pet potpuno različitih životinja. Svi časopisi, koji su dvije godine prije toga opisali tog fosila kao dokaz o evoluciji, sada su priznali da je "dinoptica" bila prevara.
Važno je zapaziti da je to samo jedna od mnoštva grešaka koje se iznose kao dokazi u prilog teoriji evolucije. Razlog zašto se u prilog toj teoriji upotrebljavaju ovakve pogrešne činjenice leži u tome što ne postoje naučni dokazi koji bi je potkrijepili. Kada pogledamo organizme na Zemlji, ili fosilni zapis, uočavamo da je teorija evolucije samo dogma, a sve ono što vidimo jasan je dokaz u prilog stvaranju. Ptice otkrivaju istu stvar. Organizmi nisu posljedica slučajnosti, kako tvrdi teorija evolucije, već proizvod savršenog stvaranja.

Zaključak
Analizirajući kako ptice polijeću, aerodinamičnu strukturu njihovog tijela, osobine njihovih kostiju, sićušne kukice na njihovom perju, čudesna krila kolibrija, kako ptice selice lete u formaciji slova "V", njihove sisteme navođenja, različite tehnike letenja, ptice koje mogu trčati ili plivati brže od bilo kojeg svjetskog prvaka, te predivan uzorak perja ptica, može se uočiti jasna istina da je božije stvaranje zaista savršeno. Njegova umjetnost i moć prisutna je svuda oko nas.

Vezano
•
Ptice i ornitologija
•
Kako naučiti lakše prepoznavati ptice
•
Kako prepoznati ptice u našim parkovima
•
Posmatranje ptica
•
Ptice ne samo da su lijepe, one su i korisne
•
Ptice i insekti u našim vrtovima i voćnjacima? Da, molim!
•
Korist ptica na njivama, u vrtovima i voćnjacima
•
Značaj ptica za poljoprivredu i šumarstvo
•
Letom u V formaciji ptice štede energiju
•
Kako ptice mogu predosjetiti oluju
•
Ptice i šišmiši štite od komaraca