Ornitofestival, Bosna i Hercegovina

10. Ornitofestival u BiH, Blagaj (2021)
Ohk8Jmu.png
Deseti Ornitofestival održan je od 22. do 24. oktobra 2021. godine u Blagaju, a organizator je bio Omladinski klub Novi Val u saradnji sa Ornitološkim društvom “Naše ptice”.

Tema Ornitofestivala je bila “Zaštita ugroženih vrsta ptica”, a učešće je uzelo 20 učesnika iz Srbije, Hrvatske, Belgije i Bosne i Hercegovine.

Aktivnosti tokom 10. Ornitofestivala:

- Stručno predstavljanje dosadanjih rezultata i aktivnosti partnera sa područja Bosne i Hercegovine i Balkana;
- Popularizacija birdwatchinga (posmatranja ptica) kao novog turističkog brenda;
- Predstavljanje prirodnih i kulturnih vrijednosti područja od značaja za ptice u Bosni i Hercegovini;
- Razvoj drugih vidova aktivnosti vezanih uz ptice u Bosni i Hercegovini i regiji;
- Predstavljanje stručnih publikacija, dokumentarnih filmova i izložbi koje su vezane za ptice i prirodu.

Pored radnog dijela učesnici si imali priliku da se upoznaju sa prirodnim i kulturnim naslijeđem Blagaja, kao i posjetiti Podveležje. (Naše Ptice, Ptice Forum)
 
11. Ornitofestival u BiH, Ilidža (2023)
Cs9oVuZ.png
Ovogodišnji, 11. po redu Ornitofestival održaće se na Ilidži od 28. do 30. septembra.

- Ako imate rezultate istraživanja koje želite podijeliti, ili samo želite da se družimo, dobro došli. Za više informacija, pišite nam na naseptice@hotmail.com - objavili su iz Ornitološkog društva "Naše ptice", koje organizuje događaj.

Ilidža je naseljeno mjesto i sjedište istoimene opštine u Bosni i Hercegovini. Od Sarajeva, glavnog grada BiH, udaljena je desetak kilometara. Administrativno pripada Kantonu Sarajevo. Najstarije je naseljeno područje Sarajeva, bogato prirodnim ljepotama, a s ostalim dijelovima grada povezano je tramvajem, autocestom i drugim putevima. Smještena je na 490 metara nadmorske visine, a ukupna površina joj iznosi oko 149 km2. Prema popisu iz 2013. godine, broji 66.730 stanovnika u 12 naseljenih mjesta.

YpM8aDa.png
Poznata je prije svega po Vrelu Bosne, izvorišnom dijelu istoimene rijeke, te banjsko-hotelskom kompleksu izgrađenom još tokom austrougarskog perioda. Reljef područja Ilidža različitog je oblika - od tipičnog ravničarskog (28%) do brdsko-planinskog (72%). Područje planine Igman prirodno je ograničilo opštinu s jugozapadne strane. Upravo padine planine Igman čine prirodni amfiteatar idući od Krupca na istoku, preko Hrasnice do Blažuja i Raskršća na zapadu.

Najveće rasprostranjenje u građi Igmana imaju mezozojske naslage, uglavnom trijaske i jursko-kredne, predstavljene krečnjacima, dolomitima, pješčarima, glinicama, laporcima, kvarcnim pješčarima. Veliki dio teritorije Ilidže izgrađen je od kenozojskih tercijarnih (miocenskih) i kvartarnih tvorevina, koje su predstavljene glinovitim, ilovastim, šljunkovito-pjeskovitim i drobinskim nanosima. Sarajevsko polje karakteristično je po aluvijalnim naslagama od šljunka i pijeska, kao i riječne terase u dolinama rijeka na kojima su u gornjim nivoima naslage pretežno cementovane.

W5EQHcs.png
Glavnina teritorija je u porječju rijeke Bosne, gdje se nalazi i popularno izletište Vrelo Bosne. U prvih nekoliko kilometara toka Bosna prima tri desne pritoke: Željeznicu (sa Treskavice), Dobrinju (sa Trebevića) i Miljacku (sa Jahorine i Romanije), te jednu lijevu - Zujevinu (sa Bjelašnice) sa Rakovačkim potokom.

Do 600 metara nadmorske visine zastupljena je umjereno kontinentalna klima, a iznad te visine postepeno prelazi u kontinentalno-planinsku.

Na lokaciji poljoprivredne stanice u Butmiru otkriveno je 1983. prahistorijsko naselje, najveće neolitsko nalazište na prostoru južnoslavenskih zemalja. Prema radikarbonskim analizama, život u ovim naseljima trajao je od 5100. do 4500. godine prije naše ere:

- Butmir I, 5100 - 4900. godine,
- Butmir II, 4850 - 4750. godine (naselje u Butmiru, rezultati do 1979. godine),
- Butmir III, do 4500. godine (rezultati iz 2002. godine).

Arheološko područje Butmir nalazi se na desnoj obali rijeke Željeznice i u relativnoj blizini izvora rijeke Bosne. Keramika butmirske kulturne skupine je najraznovrsnija i najdekorativnija keramička roba u čitavoj prelaznoj zoni. U tehničkom pogledu to je najbolje izrađena keramika, a majstori su dostigli najviši umjetnički domet u njenom ukrašavanju. Terasa uz rijeku Željeznicu bila je vrlo pogodna za nastanak kasno neolitskog naselja. U pozadini te terase pruža se ravno zemljište pogodno za poljoprivrednu djelatnost. Blizina šumovitog Igmana omogućavala je nabavku drva i lov. (Naše ptice, Wikipedia, Ptice Forum)
 
Osim naučnih sadržaja, tu je i prelijepa priroda za potpun ugođaj. 👍
 
Pronađi:
Nazad
Vrh